O Starostech

Když se ráno vzbudím, mám pocit, jako by mě někdo praštil něčím těžkým po hlavě. Můj spánek se nejvíc ze všeho podobal cedníku a podle toho to vypadá. Moje první myšlenka je, že bych nejradši zalezla někam do nory a zůstala tam celý den. Nebo třeba čtvrtrok. Druhá myšlenka směřuje ke Starostem.

Jdu do školy, ale necítím radost. Myslím na Starosti a můj mozek spřádá desítky možných a jednotky katastrofických scénářů. Chybí mi kreativita na to, abych vymýšlela zajímavé hodiny; chybí mi energie na to, abych je připravovala. Prostě mě nic nenapadá. Během volných hodin se věnuji činnostem, které si vynucují Starosti, nebo všemu ostatnímu: dokončování a odevzdávání dizertace, přihlášce na pedagogické minimum, státnicovým tématům, odepisování na maily. Prodírám se tím jako hustým trním.

Odevzdám dizertaci, ale nemám z toho žádnou velkou radost. Vypracuji seznam literatury na státnice, ze kterého mi zbývají dočíst už jenom tři knížky, vyběhám několik dalších nutných lejster a odešlu je, čímž jsem zase o krok blíž k dokončení doktorátu, ale nevnímám to jako úspěch. Přihlásím se už do druhého pedagogického minima, protože doufám, že i když se stejně jako loni zase všechna reakreditují a nikdo neví, jak to s nimi bude, jedno by třeba mohlo začít dřív než to druhé a nemusel by z toho být průšvih. Odškrtávám ze svého seznamu jednu věc po druhé, ale necítím uspokojení. Všechno zastiňují Starosti.

Přátelé se se mnou chtějí vídat, studenti mě mají rádi, ale jako by se mě nic z toho netýkalo. „Léto bylo krásné,“ říká mi student a začne nadšeně vyprávět a ve mně se zdvíhá smutek. Taky bych chtěla za sebou mít krásné léto. Krásné léto bez Starostí. „Byli jsme v divadle,“ slyším pro změnu po chvíli a bolestně mě bodne u srdce. Já trávím večery doma a nemám ani zbla kapacity na cokoli, natož abych někde trajdala.

Starosti jsou stále se mnou a zabírají mou mentální kapacitu, jako by na pozadí běželo deset procesů naráz a nebylo možné žádný z nich vypnout. Přežívám ze dne na den a z týdne na týden, Starosti mi berou energii, jistotu, bezpečí, radost, zápal i kreativitu; někdy mám pocit, že mi berou mě samotnou. Co ze mě zbývá, když vyhasíná moje záře? Vím, že jiní lidé na mém místě zůstávají daleko víc v klidu, vždyť nakonec nejde o žádnou katastrofu. Nikdo neumírá ani nemá rakovinu – to jsem si obojí odbyla v uplynulých letech a paradoxně jsem to snášela o poznání líp.

Říjen přináší částečné zklidnění, situace se začíná po víc než dvou měsících velkého kortizolového festivalu vyjasňovat. První skutečně hmatatelná jistota nicméně přijde až během minulého týdne. Teprve tehdy se mi začíná uvolňovat mentální kapacita a plní se tím, čeho měla být plná od začátku školního roku. Zase začínám cítit skutečnou radost – a zároveň smutek nad tím, jak vypadal můj život v poslední době. Byl na jednu stranu přeplněný a na druhou velmi prázdný. Nemám za sebou krásné prázdniny, nešla jsem na houby ani do divadla, neviděla jsem skoro žádné filmy, nepřečetla skoro žádné knihy a problém mi dělalo i napsat článek na blog.

Věřím, že listopad za hlavní porcí Starostí konečně udělá tečku nebo alespoň středník. Vím, že se všechno nevyřeší naráz, protože ve výsledku jde o celé zamotané klubko, to hlavní ale snad už bude za mnou. A já se konečně zase začnu smát, tančit, psát, sršet nápady a sbírat barevné listí. Jedním slovem: žít.

11 odpovědí na “O Starostech”

  1. No starosti dovedou potrápit… ať už tu věc člověk může ovlivnit nebo ne
    …..Tak snad v té míře, že celkové otravují život, už pominou…

    1. Je to ta nejlepší kombinace – spoustu toho ovlivnit nemůžeme, ale zároveň nějakou aktivní roli máme. Takže se nejde ani úplně podvolit osudu, ani všechno zařídit, jak by si člověk představoval, protože je na všech stranách příliš mnoho proměnných.

  2. Starosti umějí svést na scestí, zvlášť když na první (a někdy ani na žádný další) pohled nemají dobré řešení (což bohužel právě bývá rys opravdových Starostí). S věcnou vnější pomocí to je v takových případech vždycky těžké, ale kdyby třeba někdy maličko pomohlo o věcech promluvit, upustit jim tím „páru“ , přidat pohled zvenčí, jsem – jen dovoluje-li to ovšem povaha Starostí, samozřejmě – k dispozici.

    1. Jsi velmi laskav! Je to ten druh starostí, kde člověk musí přežít to hlavní tornádo, které snad teď už končí, a pak už snad bude líp. Každopádně se s tebou někdy mileráda sejdu a upustím páru – zejména vidina, že se s někým mimo školu konečně budu bavit o něčem jiném než právě starostech, se mi zdá velmi osvěžující 🙂

  3. Dlouhodobý starosti jsou nepěkný mrchy.
    Člověku nemotaj hlavu jen tak sami sebou, ale berou mu i chuť od nich aspoň na chvilku nějakou formou utéct. Jakoby snad bylo něco špatnýho na tom si odfrknout dřív, než s nima bude hotovej…

    1. To jsi napsal moc přesně! Jako by nedělat si chvíli těžkou hlavu bylo něco skoro špatnýho – známka, že to nebereš dost vážně a neřešíš to dost razantně. A přitom je to naprosto absurdní.

      1. Tak. Špatný svědomí, že neděláš dost, když jednou vypneš…
        …myslim, že z dlouhodobějšího působení takových vjemů těch psychiatrických diagnoz nevzešlo úplně málo…

        No ale když to svědomí přepereš, přijď na něco dobrýho 😉

  4. Ajvaj, v tak dlouhém horizontu to vypadá, že jsou to opravdu Starosti se zaslouženou kapitálkou na začátku. Ať už je to cokoliv, o čem se nedá psát, držím palce, ať jde o něco řešitelného a plně vyřešitelného během toho listopadu, ať si prosinec můžeš užít už v duchu bezstarostných Vánoc.

    1. Děkuju! Řešení té hlavní porce už se rýsuje, tak teď už to jen ve zdraví přežít a těšit se na lepší zítřky. Vidina bezstarostných Vánoc je sice asi příliš odvážná, ale o něco klidnější než současnost by tedy být mohly. A asi by mi to i stačilo 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *