Duna a Problém tří těles aneb o brilantních adaptacích

Myslím, že za celý svůj život jsem viděla patrně jedinou filmovou adaptaci, o které jsem prohlásila, že je minimálně na stejné úrovni, možná dokonce lepší než původní kniha (a tady na blogu jsem se s tím ostatně nijak netajila). Kdybyste mi ještě v lednu řekli, že počet obdobně skvělých filmových zpracování do konce března navýším na trojnásobek, asi bych vám nevěřila. Nicméně, přátelé, stalo se. Jediné, čeho se teď obávám, je, že mi po nějakou dobu jen tak něco nebude dost dobré. Co mě tedy tak dostalo do kolen?

Duna

Na druhý díl Duny jsem nebyla kdovíjak extra natěšená. Ne že by se mi jednička nelíbila, naopak. Ale čas zhojí všechny rány – a jelikož jsem knihy nikdy nečetla, tak jsem po prvotním nadšení první Dunu dosti blaženě pozapomněla. Podívali jsme se na ni znovu až těsně předtím, než jsme šli na druhý díl, a musela jsem seznat, že film je to opravdu velmi vydařený. O to raději jsem byla za svoje zapomnění, protože vydržet se těšit tři roky, to už je nějaká dřina.

Jestliže jsem o jedničce použila slova „opravdu velmi vydařený“, potřebovala bych pro dvojku slova úplně jiná, patrně s nějakými šťavnatými předponami jako hyper, mega nebo ultra. Seděla jsem v kině jako přikovaná a s pocitem, který už jsem hodně dlouho neměla – totiž že se právě dívám na bezmála dokonalý film. Byl to vesmírně galaktický zážitek, ze kterého mrazilo a který se nedá popsat, protože se musí zažít. Hudba, ze které máte husí kůži. Vizuálně úchvatné záběry. Dokonalé herecké výkony (Oscara za Stilgarův uchvácený výraz!). A pak děj, který jsem předem neznala, protože jsem chtěla být překvapená, a tak jsem se nepodívala ani na trailer. A dobře jsem udělala – opravdu jsem tím pádem nečekala, že se stane to, co se stalo, a mohla jsem si tak užít úplně všechny napínavé scény a momenty překvapení. Knihu jsem rozečetla krátce nato. Dočteno zatím nemám, ale to, že epický velkofilm se mi líbil víc než poměrně ukecaná, byť mnohem komplexnější knížka, je zjevné už teď.

Problém tří těles

Když někdo adaptuje vaše úplně nejoblíbenější sci-fi, je to důvod k opatrnosti. Zvládne naložit s knihami, které vám vzaly dech, alespoň z poloviny tak, jak si zaslouží? Když jsem viděla poslední trailer na hit Netflixu Problém tří těles, upřímně jsem se vyděsila. Duch a atmosféra původní čínské trilogie naprosto scházely, všechno tam vypadalo tak nějak univerzálně americky a kromě toho tam chyběla hlavní postava. Místo ní tam vystupovala hromada lidí, u kterých vůbec nebylo jasné, kdo jsou. Uznávám, že postava první knihy trilogie (první kniha zhruba odpovídá první sérii) nebyla zrovna z nejbrilantněji napsaných, ale stejně – může se povést seriálová adaptace, když úplně změníte hlavní postavu?

Jak se ukázalo, může. Seriálu jsem poněkud ostýchavě dala šanci a už první díl mě nadchnul. Ještě nikdy jsem neviděla adaptaci, která by tak dokonale zvládla tančit mezi požadavky skalních fanoušků a naprosto nepolíbeným publikem. Problém tří těles se drží předlohy tak věrně, že tam je všemu podstatnému učiněno zadost, a zároveň je tak inovativní, že i zarytému fanouškovi nachystá několik velmi pěkných a překvapivých aha momentů. Všechno tam má svůj důvod a logiku a já už raději nebudu říkat nic dalšího, protože když na to přijde, tak ve spoilerech neznám bratra. Snad jediná výtka, kterou bych k seriálu měla, je, že tam nezazněl můj vůbec nejoblíbenější citát: „Nacpeme do toho projektu tolik peněz, až z nich přírodní zákony puknou!“

A jaké filmové klenoty jste v poslední době viděli vy?

12 odpovědí na “Duna a Problém tří těles aneb o brilantních adaptacích”

  1. Z těch sci-fi filmů mne před lety zaijala2001:Vesmírná odysea
    .. nicméně Clarc vedl polemiky o tom, zda je lepší napřed vidět film a potom číst knihu či naopak, ale bez předchozího přečtení knihy je jinak skvělý film naprosto nesrozumitelný…

    1. Ó ano, Vesmírná odyssea je megaklasika! Tak na tu předponu mega přece jen došlo 🙂 A na ten dojem, že bez knihy bych ten film dost možná nepochopila, si teda pamatuju dost živě. Hlavně na konci.

  2. Viděla jsem Dunu i Problém tří těles a oboje se mi líbilo moc, i když jsem ani u jednoho knižní předlohu nečetla. Duna byla pecka, tam jsem to ale čekala, u Problému tří těles jsem si po traileru a přečtení recenzí od lidí, kteří četli knížku, úplně jistá nebyla, ale nakonec jsem zklamaná nebyla ani trochu :).

    1. Viď? Recenze byly dost rozpolcené – někteří lidé byli nadšení, někteří podstatně míň. Tak já jsem v první skupině a velmi mě těší, že k ní patříš též 🙂

  3. Villeneuvova Duna je skvělá, ale přeci jen s ní pár drobnejch problémků mam. Plány v plánech jiných plánů jsou v tom filmu z pochopitelných důvodů mnohem placatější, než v knize.
    Ovšem děj filmu je oproti knize drobet jinak. V detailech, který pro děj Duny samotný velký význam nemaj. Jenže Villeneuve řikal, že s timhle univerzem ještě neskončil a pro případný pokračování by ty změny mohly znamenat jistý potíže. Spoilovat nebudu, myslim, že o to zakopneš sama 🙂
    Pořád ale platí, že je to pecka a v kině to byl úžasnej zážitek. 🙂
    Problém tří těles jsem nečetl, seriál mam rozkoukanej, zatim nevim. Nápad je to v každym případě výbornej.

    1. Jo, na některý odlišnosti už jsem narážet začala, ale zatím jsou spíš menšího rázu. A na ty plány v plánech plánů se každopádně moc těším – třeba takový řád Bene Gesserit se mi zatím jeví podstatně plastičtější než ve filmu a to se mi líbí! Každopádně jestli si na mě vzpomeneš, až tři tělesa dokoukáš, budu ráda, když dáš vědět, jak se ti to líbilo 🙂

  4. Jo a abych odpověděl na tu otázku na závěr… Vládci nebes!
    Dílo stejný party, co má na svědomí Bratrstvo neohrožených a Pacifik si teď vzala do prádla posádky amerických bombardérů, co z války lítaly z Anglie na Německo. Jestli na to budeš koukat, nedoporučuju si na postavy příliš zvykat…

  5. Kruci, to asi nedocením, protože vůbec nesleduji seriály. Když to mimochodem seznal jeden můj dávný kamarád, se kterým jsme se viděli po mnoha letech a vyklubal se z něj opravdu vášnivý seriálový divák, jen nechápavě zakoulel očima a řekl mi: A o čem si proboha budeme povídat? :-).

  6. Tak tady jsem naprosto nepolíbená, o Duně jsem už sice slyšela, neviděla jsem ji.
    Přeji hezkou sobotu, Marie Veroniko! Helena

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *