Při psaní své diplomové práce jsem se naučila opravdu mnoha věcem. Pomiňme teď takové ty nudné, jako je lepší kritické myšlení nebo hlubší náhled do dané problematiky. Naučila jsem se totiž i něco jiného, o čem se zpravidla v podobném kontextu příliš nemluví a co jistě mnohokrát využiju, možná i víckrát než znalost toho, co je synsacrum a pygostyl (jen googlujte). Stala jsem se pokročilým uživatelem počítačového softwaru a naučil mě to doslova život sám.
Začnu zeširoka: když píšete lingvistickou diplomku, potřebujete relativně často psát kurzívou, abyste odlišili, jestli píšete o daném slovu nebo ho prostě jenom normálně používáte. I rozhodla jsem se, že jako odrostlá magisterská studentka nebudu pokaždé jako nějaké ořezávátko jezdit po touchpadu a klikat na klikátko I kdovíkde na liště a budu jako správňák používat klávesovou zkratku Ctrl+i. Nejdřív to šlo celkem bez problému a já si libovala ve svém technologickém umu, ale jak jsem se postupně dostávala do psacího zápalu, začala jsem využívat i různé jiné funkce, o jejichž existenci jsem až do té doby prakticky neměla tušení. Všechno samozřejmě zcela záměrně. Takže: diplomku už jsem si nejmíň desetkrát chtěla v půlce práce vytisknout (Ctrl+p), mnohokrát jsem neváhala a dané slovo podtrhla (Ctrl+u), nesčetněkrát jsem si v půlce věty vzpomněla, že vlastně chci místo diplomky otevřít úplně jiný dokument (Ctrl+o) a dokonce jsem málem vytvořila hypertextový odkaz, protože oproti němu je přece kurzíva pro sraby (Ctrl+k). Co se formátování týče, tak bych mohla postupně jmenovat různá zarovnání (Ctrl+l, Ctrl+j), větší odsazení (Ctrl+m) a pro pořádné tvrďáky rovnou vytvoření nového dokumentu (Ctrl+n). A abych si ušetřila práci, tak samozřejmě Ctrl+z, tedy „zpět“, protože pak jsem mohla opravdu drsně najet nahoru na tu lištu a manuálně tam kliknout na „znovu“.
Takových znalostí! Kam se hrabou všechny hodiny informatiky. Připadám si jako druhý nejpokročilejší uživatel programu Microsoft Word na světě. Proč druhý, ptáte se? Inu, jedna věc tam přeci jen chybí. A to nějaká jiná praktická klávesová zkratka, kterou bych často používala, co by se nacházela na té druhé straně klávesnice.
Jooo, tu zkratku bych taky brala, hodila by se 😀
Jinak moc pěkný článek 🙂
Zjišťuji, že jsem proti tobě wordovské ořezávátko. Synsacriš! 🙂
Tohle jsem se naučila už kdysi a tak jsem si to zautomatizovala, že se mi zachtělo mlátit hlavou do klávesnice, když mi v práci přestala spolupracovat tiskárna s počítačem, já poslala kolegyni text a chtěla jsem, ať mi jeho část uloží do dokumentu a ještě ten dokument vytiskne. Jak to všechno zdlouhavě dělala myší, to bylo utrpení sledovat. Jak pak člověk nepočítá s tím, že co on má pro práci s texťákem zautomatizováno jiní vůbec neznají 😀 A jo, fakt hodně to pomáhá a urychluje.
LOL xD
No, na druhé straně klávesnice se při držení Alt pak zadávají kódy pro speciální znaky, jako např. francouzské uvozovky » «.
Já jsem u bakalářky málem vyrostla. Měla jsem tam docela často nějaké prefixy nebo sufixy (to je príma, pro lingvistku to nemusím překládat! :D) a Word mi u každého měnil spojovník za pomlčku. Umím nezlomitelnou mezeru, umím nezlomitelný spojovník, ale jak se vypořádat s tímhle, na to jsem dodnes nepřišla.
[1]: Děkuji 🙂
[2]: 😀 Žádný div, po takovém drilu! A říkat synsacriš má opravdu (pygo)styl! 🙂
[3]: Ještěže nevidíš, jak píšu tu svoji diplomku, to by tě asi kleplo 😀 A tvoje pocity úplně chápu, taky nemám trpělivosti zrovna na rozdávání…
[4]: A já jsem si říkala, jak se jen ty francouzské uvozovky píší! Tak záhada vyřešená, díky za to 🙂
[5]: Jo, to on dělá… a taky nevím, co se s tím dá provést. Dá se tedy přát jediné: snad to u diplomky už nebudeš potřebovat! 🙂
Ďakujem za rýchlokurz! 😀 Práve bakalárkujem (lingvistika ftw!), tiež je to tam samý sufix (píšem o zdrobneninách) a toto sa mi tuším bude hodiť, keďže som s písaním začala vlastne… dnes? 😀 A termín odovzdania je… koniec apríla? 😀 Ale stíham, pohodička, samozrejme!
[7]: Tak to mě těší, že jsem mohla tvému psaní (snad) být trošku nápomocná! Držím palce 🙂
S hrůzou jsem si chvíli myslela, že studuješ biologii – lingvistika ale asi bude podobně pekelná.
Všechny moje pokusy o nějaké delší wordování nakonec skončily ctrl+A a delete.
Klávesové zkratky –
na ty jsem já krátký.
[9]: Já a biologie? Nene, kdepak! Jsou to jen náhodné fragmenty, které mi jako jedny z mála z biologie utkvěly… aneb smutný to příběh našeho středního školství. Tak zrovna tuhle zkratku znám – to je tedy smutný konec!
[10]: Stačí napsat diplomku,
hned má člověk odborku!
😀 😀 😀 Tak toto bylo opět skvělé pobavení… 😉
Však to známe všichni – chceme-li ve wordu upravit číslování stránek, tak se nám tři strany vymažou, dvě se obarví narudo, jedna bude celá tučně a deset se jich přeloží do čínštiny… 😉
Aneb – za necelé tři roky mě čeká podobné peklo s pouhou bakalářkou… 😉
[12]: Jo, tak to je naprosto přesné 😀 Užívej si, že zatím nic takového dělat nemusíš 😀 A díky 🙂
Oč jednodušší jsme to měli my, kteří jsme diplomku psali na mechanickém psacím stroji… 🙂
[14]: No páni, to si skoro ani nedokážu představit. To by bylo vyplýtvaného papíru! 😀 Psaní na počítači má sice své mouchy, ale přeci jen je to pohodlnější asi tak stokrát 🙂
Myslela jsem si, jaká jsem drsná, když jsem dopsala DP a sama si ji naformátovala. Ale koukám, že to byl spíš zázrak, protože nedosahuju ani z poloviny tvých znalostí a schopností. Uč mě, mistře!
[16]: Nuže dobře, učedníče! Připrav se na náročnou cestu wordovství 😀